Новини України цукор, цукровий буряк, виробництво, експорт, врожайність, модернізація, земельний банк, сівба, Cygnet
Cygnet: цукровий буряк — приваблива культура, попри значне підвищення цін на зернові й олійні

 

https://agrotimes.ua/

Цукровий завод Cygnet переважно працює на сировині, виробленій на полях компанії, але залучає і давальців.

Про це повідомляє AgroTimes.

Цукор — один із тих продуктів, що завжди матиме попит. Тому компанія, яка вирощує цукровий буряк і на власних потужностях його переробляє, має низку переваг. Зокрема, вертикальна інтеграція виробництва цукру забезпечує компанії Cygnet гарантовано високу якість продукції, прораховану економіку, забезпечення суміжних сегментів холдингу побічними продуктами виробництва й досить упевнені перспективи. 

Солодкі корені 

Земельний банк Cygnet лежить у так званому цукровому поясі України: у Житомирській та Вінницькій областях. Тому не дивно, що на полях холдингу вирощують цукровий буряк, який згодом переробляють на власній цукроварні у с. Андрушки на Житомирщині. 

У виробничому сезоні 2024 було посіяно 4,4 тис. га цукрових буряків, що на 10% більше, ніж торік. 

За словами заступника регіонального директора Cygnet з рослинництва Олександра Шрамка, рішення щодо збільшення посівних площ під солодкими коренями було ухвалено через високу маржинальність культури, яка приносить відмінні економічні показники. 

Сівбу цукрових буряків 2024 року розпочали 31 березня, збирання — 22 вересня, що на 17 днів пізніше від плану. 

«З липня по першу декаду вересня не було опадів, а температура повітря була аномально високою. Це призвело до пересихання ґрунту, тому ми технологічно не могли розпочати копання коренів цукрових буряків у заплановані строки. А щойно пройшли дощі (18–20 вересня), ми розпочали копку коренеплодів. Завершили збирання врожаю солодких коренів 10 листопада», — уточнив пан Олександр. 

Технології вирощування 

У компанії Cygnet цукрові буряки вирощують за двома технологіями: класичною із обробкою гербіцидами бетанальної групи та Конвізо1.   

«Попередником під цукрові буряки в нас 55% площі пшениці озимої та 45% площі сої», — зауважив Олександр Шрамко. 

На полях із важкими ґрунтами або на площах, де попередником була кукурудза на зерно, проводять глибоку оранку на глибину 30–32 см. Щоправда, таких масивів небагато. В основному під цукрові буряки проводять глибоке розпушування диско-лаповими агрегатами на глибину 32–35 см. 

«Восени після закінчення основного обробітку обов’язково проводимо культивацію. Ураховуючи агрохімічні аналізи ґрунту та попередники, під цукрові буряки вносимо з осені середні норми добрив», — зазначив заступник регіонального директора Cygnet із рослинництва. 

Сіяти цукрові буряки на полях компанії розпочинають орієнтовно наприкінці березня або в перших днях квітня, коли температура ґрунту на глибині 8–10 см прогріється до 5–6 °С. 

«Обираємо насіння від компаній-оригінаторів БТС, KWS, “Флоремон Депре„ й інших. Зокрема, вирощуємо гібриди цукрових буряків Смарт Популяра, Смарт Леона, Матрос, Ладислава, БТС1920, БТС9635, БТС9695, БТС2730 й інші», — зазначив Олександр Шрамко. 

Сіють цукрові буряки на полях компанії сівалками точного висіву Vaderstad Tempo. Норма висіву становить 1,2 п.о./га, що забезпечує нам на період збирання густоту рослин цукрових буряків 105–110 тис. шт. на гектар. 

«Посівна кампанія триває 8–9 днів. Із сівбою цукрових буряків добрива не вносимо», — уточнив Олександр Шрамко. 

За його словами, упродовж вегетації цукрових буряків проводять два підживлення посівів борними добривами й обробляють ЗЗР. 

Копку цукрових буряків на полях Cygnet розпочинають зазвичай у першій декаді вересня. Однак, ураховуючи погодні умови, цього року розпочали 22 вересня. 

Шкідникам на полях не місце 

Найшкідливішими на ранніх стадіях розвитку цукрових буряків є дротяники та бурякові довгоносики. Пізніше шкодить совка. Фахівці Cygnet проводять моніторинг посівів і за перевищення економічного порогу шкідливості вносять ЗЗР. 

Ураховуючи аномальну температуру повітря та відсутність опадів на ранніх стадіях розвитку цукрових буряків, в останні роки великої шкоди посівам цукрових буряків завдають довгоносики. Тож потрібно моніторити поля й оперативно вносити інсектициди.

«Проти дротяника висіваємо протруєне насіння цукрових буряків інсектицидним протруйником, а також застосовуємо ґрунтові інсектициди під час сівби. Боротьбу з бур’янами проводимо на ранніх фазах розвитку лабузиння — у цей період дія гербіцидів найефективніша», — розповів Олександр Шрамко. 

Він уточнив, що впродовж вегетації цукрових буряків за появи ознак хвороб фахівці компанії проводять три фунгіцидних обробки. Інколи за потреби — навіть чотири. 

Біле золото 

Наразі цукрові буряки в компанії Cygnet повністю викопано. Щоправда, точну врожайність називати ще рано. Коренеплоди відвантажують і транспортують на власний цукровий завод, який торік відновив свою роботу. У виробничий сезон тут працюють близько 265 осіб.

 «Завод працює переважно на власній сировині, але активно залучаємо і давальців. 2024 року до співпраці було залучено дев’ять господарств, які забезпечили 44,8 тис. тонн цукрової сировини. Вхідна цукристість коливалась в межах 17,2–18,7%. Проти попереднього року собівартість вирощування цукрових буряків дещо підвищилась унаслідок використання більшої кількості ЗЗР (зокрема, інсектицидів). Маржинальність, відповідно, дещо знизилась», — зауважив начальник відділу цукрового виробництва Павло Перхайло. 

За його словами, переробка сировини становить 3 тис. т/добу. В сезоні-2024/25 на заводі в Андрушках планують переробити 230 тис. тонн цукрових  буряків і виробити понад 31,8 тис. тонн цукру.

 «Порівнюючи з минулим роком, витрати збільшились на 15–18%, тож і собівартість дещо збільшилась. Хоча завдяки проведеній модернізації ми досягли певного зменшення витрат газу», — уточнив Павло Перхайло. 

Окрім цукру на заводі Cygnet мають жом сирий, мелясу та дефекат. 

«Важко описати ринок таких продуктів, адже він достатньо нестабільний і залежить від багатьох внутрішніх і зовнішніх чинників. Наразі наші основні покупці меляси — тваринницькі комплекси, біопереробні підприємства та хлібодріжджові комбінати», — розповідає комерційна директорка Cygnet Наталія Богданович. 

Найбільше зацікавлені у жомі переробники, які використовують його для створення біогазу та біоетанолу. А безпосередньо в сезон виробництва цей продукт купують сусідні фермерські підприємства та населення. 

Дефекат — хороший продукт для розкислення ґрунтів, тому його реалізують агрохолдингам і фермерським господарствам. 

Стабілізаційні вимкнення електроенергії жодним чином не впливають на безперервність цукровиробництва. Адже на заводі є потужний турбогенератор, який у повному обсязі забезпечує електроенергією підприємство на час переробки цукросировини. 

У 2025–2028 роках на цукровому заводі Cygnet заплановано модернізації та реконструкції основних станцій. 

«Акцент робимо на заміну застарілого обладнання на сучасне та енергоефективне. Додатково плануємо встановити прес глибокого віджиму жому, системи очищення транспортерно-мийної води, встановлення додаткової секції градирні, реконструкцію теплової схеми заводу. Впровадження цих проєктів зменшить витрату природного газу та використання свіжої води», — додав Павло Перхайло. 

Експортні шляхи 

Не секрет, що виробництва українського цукру більш ніж достатньо як для внутрішнього ринку, так і для експорту. 

На переконання комерційної директорки Cygnet Наталії Богданович, у наших реаліях не можна фокусуватися на одному ринку збуту. Тому компанія частково здійснює експортні відправлення та реалізує вироблений цукор на внутрішньому ринку. 

Зокрема, частка експорту минулого сезону становила 60% виробленого обсягу: цукор продавали у країни ЄС. 

«2024 року ми також активно почали з експортної реалізації, і на поточну дату експортні продажі становили 34%. Ураховуючи те, що на експорт до країн ЄС діє заборона до 1 січня 2025 року, реалізували нашу продукцію на світовий ринок. 

Завдяки хорошій якості нашого продукту ми забезпечуємо собі високий попит як зовнішнього, так і внутрішнього ринків», — зауважила Наталія Богданович. Вона зазначила, що Cygnet є постійним активним учасником внутрішнього ринку. 

«Ми — гравці гуртового ринку. Відповідно, маємо менше контактів із торгівельними мережами, натомість маємо позитивний досвід співпраці з кінцевими споживачами в промислових обсягах», — уточнила Наталія Богданович. За її словами, минулого сезону Cygnet активно шукав контакти й виходив на ринки всіх можливих країн. 

«Ми не цурались дрібних партій і високих вимог як до товару, так і до організації поставки. Це дало свій результат, і цього року ми вже маємо запити наших покупців на поставки після Нового року. Ураховуючи, що ніколи не можна зупинятися, ми активно шукаємо нових покупців на світовому ринку та в країнах Європи поза ЄС», — додала Наталія Богданович. 

Комерційна директорка Cygnet наголосила, що кожне підприємство має свої методи оцінювання ефективності та ризиків. Тому оцінювати вигідність маршрутів доволі важко. Для себе компанія обирає зважені експортні варіанти, оцінюючи всі ризики. 

«На сьогодні в нас добре працює ринок Балкан, але водночас і внутрішній ринок був достатньо привабливим протягом жовтня», — уточнила Наталія Богданович. 

На її думку, у сезоні-2025/26 навряд чи відбудеться скорочення виробництва або ж воно можливе тільки в разі несприятливих погодних умов і, відповідно, досить низької врожайності й цукристості солодких коренів. 

«Ми також не очікуємо скорочення посівних площ, адже цукровий буряк все ще має достатньо хороший прибуток на гектар, порівнюючи з іншими культурами, навіть за умови значного підвищення цін цього сезону на зернові й олійні. Але треба пам’ятати, що українські фермери нині достатньо гнучкі й усе може змінюватися швидко — тому подивимось, що нас очікує в реальності», — підсумувала Наталія Богданович. 

Читайте також:

УПІ-АГРО планує виробити 270 тис. т цукру